Nabór 2017 Powtórki z czwórki DZIENNIK LIBRUS POCZTA GALERIA PLAN LEKCJI BIBLIOTEKA Facebook Strona główna

Turystyka, PTTK

Podróż nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety.

Ryszard Kapuściński

W niedzielę 15.09.13r. już po raz 52. obył się Rajd Chopinowski do Antonina. Jak co roku  nie zabrakło uczestników z naszego gimnazjum. Na mecie spotkało się aż 50 uczniów.  Wyruszyliśmy punktualnie o 9:00 spod Urzędu Skarbowego -  jechaliśmy  Gorzyce Wielkie., Radziwiłłów, Topolę Wielką., Janków Przygodzki, Trzcieliny…  Pokonując trasę 27 km dotarliśmy do Antonina. W trakcie jazdy podziwialiśmy krajobraz południowej Wielkopolski i rozwiązywaliśmy krzyżówkę. Na mecie czekały na nas odpoczynek i smaczna zupa. Byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. konkurs piosenki, rysunku, strzelania z wiatrówki   i jazdy konnej. Pogoda w miarę dopisała, choć w drodze powrotnej spadło parę kropel deszczu.
Dziękujemy wszystkim paniom nauczycielkom, które opiekowały się tak liczna grupą oraz organizatorom za wspaniale zagospodarowanie niedzielnego czasu.

 

DSCF0044 DSCF0070 DSCF0056 DSCF0064 DSCF0065 DSCF9987 DSCF9988 DSCF9989

 

 

 

 

rajd1

rajdy

Krajobraz Południowej Wielkopolski jest niezwykle ciekawy zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Młodzież corocznie uczestniczy w rajdach rowerowych organizowanych cyklicznie jako „Jesień Chopinowska” (we wrześniu), „Marzanna” (w marcu), „Bocianim Szlakiem” (w kwietniu). Wzięliśmy też udział w imprezach na orientację w terenie „Siedmiowiecze” i w Zlocie Dzieci i Młodzieży Powiatu Ostrowskiego.  Odwiedziliśmy wiele miejscowości naszego regionu, m.in.  Antonin, Janków Przygodzki, Przygodzice, Wysocko Wielkie, Chynowę, Westrzę, Sadowie, Sieroszewice, Kwiatków, Karski, Radłów, Wierzbno, Hutę, Odolanów, Ostrzeszów.

Podróżując można zobaczyć kompleksy leśne, zbiorniki wodne, rzeki, parki miejskie, pomniki przyrody, chronione gatunki zwierząt a także zwiedzić pałace, dworki, muzea.

Od  1999 r., czyli od powstania Gimnazjum nr 4 corocznie uczestniczymy w imprezach organizowanych przez Zarząd Oddział PTTK Ostrów Wlkp.

Uczniowie chętnie uczestniczą w tego typu imprezach, a warto dodać, że są one organizowane w dni wolne od nauki – soboty i niedziele. Jednak chętnych nie brakuje, liczba uczestników systematycznie rośnie, a w 2012 r. w rajdzie „Bocianim Szlakiem” wzięło udział 70 gimnazjalistów.

Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji na szlakach rowerowych i na mecie rajdu – odbywają się konkursy krajoznawcze,  znajomości gwary myśliwskiej, konkursy sprawnościowe, plastyczne i fotograficzne. Nasi uczniowie  biorąc udział w rywalizacji zajmują czołowe miejsca, między innymi: I m. w konkursie krajoznawczym – Nikodem Woźniak, II m. drużynowo w konkursie sprawnościowym, III m. w konkursie piosenki – Konrad Sikora. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz sprzęt sportowy.

Tego typu imprezy sportowo-rekreacyjne są dobrym narzędziem promocji walorów przyrodniczych i atrakcji turystycznych naszej Małej Ojczyzny. To również promocja zdrowego, sportowego stylu życia.

wzgórza